sobota, 7 listopada 2015

Projekt DANECKIE KRONIKI RODZINNE - odsłona II: baza do albumu

Tworząc nasze Kroniki na początku korzystałam z gotowych albumów, które znalazłam  IKEA (seria biurowa ANSTANDIG). Były to proste kwadratowe skoroszyty w okładce, z białymi kartkami technicznymi na kółkach. Ich zalętą był rozmiar - dość duży - bo około 30x30 cm, a także to, że albumy wyglądały mniej więcej jednolicie. 


Niestety nie są one już dostępne ofercie sklepów IKEA, co przyjęłam ze smutkiem i co zmusiło mnie do poradzenia sobie z poszukaniem nowej bazy do moich albumów.

Nie znalazłam nic podobnego wymiarem czy stylem, co by mnie zadowoliło, więc postanowiłam, że sama sobie taką bazę stworzę. Miałam już pewne doświadczenia, jeszcze z czasów prowadzenia gromady zuchowej, w której także same "majstrowałyśmy" sobie kronikę. Tak naprawdę to nic trudnego, sami zobaczycie...

Ostatnio wpadłam na pomysł albumy na zdjęcia Leny, w którym będzie można zobaczyć, jak rośnie i się zmienia - będą tam zdjęcia z pierwszego roku jej życia (co miesiąc) i z każdych kolejnych urodzin. Potrzebna mi do niego była baza i na tym przykładzie pokażę, jak się do tego zabrać.


Potrzebne materiały:
  • dwa twarde kartonowe arkusze, które będą okładką (może być kartonowa okładka z bloku - ta z tyłu - im grubsza i sztywniejsza, tym lepsza);
  • plik kartek technicznych, które będą stronami naszego albumu (w moim wypadku czarne);
  • papier do pakowania prezentów lub inny ozdobny do obłożenia okładki;
  • folia samoprzylepna przezroczysta (dostępna w rolkach);
  • dodatkowe elementy do ozdobienia okładki (u mnie kółka i prostokąt).

Potrzebne sprzęty/akcesoria:
  • nożyczki;
  • klej;
  • ew. pisaki, ołówek...
Mój album tworzyłam z kartek o kształcie prostokąta, ale docelowo chciałam, żeby był kwadratowy. Zatem zaczęłam od zaznaczenia na okładkach pożądanego wymiaru. Następnie papier prezentowy docięłam tak, by wystawał nieco poza brzegi okładki, co widać na zdjęciu poniżej.


Kolejnym etapem było przyklejenie papieru do okładki, a po odwróceniu jej na drugą stronę docięcie stosownych "zakładek", zagięcie ich i przyklejenie.





Następnie zajęłam się okładką z przodu, na której dodałam prosty ozdobnik/detal w postaci kółek z literami imienia właścicielki albumu.



Kolejny etap to utrwalenie i zabezpieczenie okładek folią samoprzylepną przezroczystą, co zapewni albumowi trwałość i większą odporność na zabrudzenia itp.



Na koniec przycięłam okładki oraz kartki do pożądanego, kwadratowego wymiaru.



Ostatni etap to zbindowanie całości. I gotowe!

środa, 14 października 2015

Pudełko wspomnień Lenki




Dzisiaj zamknę kilka wspomnień w pudełku - dosłownie :) 
Jak już ma się dziecko, to gromadzi się różne pamiątki - od samych narodzin: bransoletka z nazwiskiem ze szpitala, pierwsza książeczka, pierwsze buciki, odcisk stopy itd... Nie jesteśmy wyjątkowi pod tym względem - od narodzin Lenki też takie różności przechowujemy. Postanowiłam je zgromadzić i uporządkować w jednym miejscu. Tak powstało pudełko wspomnień (czy tzw. memory box).
Jako bazę wykorzystałam drewniane, kwadratowe pudełko o boku 29,5 cm i wysokości 11 cm (Przy okazji polecam serdecznie sklep z ogromnym asortymentem drewnianych przedmiotów do dekorowania, decoupage'u czy scrapbooking'u à DEKORMANIA).
Praca nad pudełkiem trwała kilka dni, by kolejne warstwy farby miały okazję przeschnąć.

ETAP I - Malowanie pudełka
Pierwszym etapem było pomalowanie pudełka: z zewnątrz na jednolity kolor, wewnątrz na niejednolity oraz czerwoną "lamówkę". 

Do pomalowania z zewnątrz wykorzystałam do bejcę do drewna z IKEI - jest dostępna w bardzo wielu kolorach, ja wybrałam szary. Nałożyłam dwie warstwy farby, żeby dokładnie przykryła surowe drewno.


Po wyschnięciu szarej warstwy zajęłam się środkiem pudełka. Chciałam, by był delikatnie różowy. Wykorzystałam farby akrylowe - wymieszałam białą, trochę czerwonej i odrobinę fioletowej.


Zależało mi, by farba w środku nie miała jednolitego koloru, więc nie mieszałam jej bardzo dokładnie. Od czasu do czasu dobierałam też na pędzel nieco czerwonej farby, by zostawiała na malowanej powierzchni smugi. Efekt widać poniżej - zadowalający :)

 


Poczekałam aż środek wyschnie i na koniec zajęłam się czerwoną "lamówką". Zaczęłam od zabezpieczenia brzegów na zewnątrz i w środku papierową taśmą.


Potem nałożyłam kilka warstw farby - chciałam, by przykryła szarą farbę  pod spodem. Niestety nie udało się to do końca, ale może być :)


W miejscu zamykania pudełko miało żłobienie, taki rowek, więc po pomalowaniu czerwoną farbą brzegów, powstała ładna linia.



ETAP II - Dekorowanie na zewnątrz

Gdy dekorowałam pudełko na zewnątrz, zależało mi, by było prosto, dziewczęco i wygodnie. Zbyt duża liczba ozdób przyklejonych do wieczka zapewne utrudniła by przechowywanie (jak jest mniej to można "wepchnąć" pudełko w jakąś wolną przestrzeń w niedużej przestrzeni mieszkaniowej :) Skorzystałam z kawałka wstążki w kratkę, guzika w kształcie serduszka i czerwonej konturówki. Oprócz tego potrzebna była igła z nitką i źródło ognia :)


Odmierzyłam wstążkę - dwa kawałki (nieco dłuższy od wieczka pudełka i krótszy). Końce opaliłam nad świeczką, by się nie pruły.




Teraz zszyłam mniejszy kawałek wstążki tak, by powstała kokardka na środku dłuższej wstążki.


Czerwoną konturówką napisałam imię córci na wieczku pudełka.


Gotową wstążkę przykleiłam klejem na gorąco do wierzchu pudełka, pod imieniem. Brzegi wstążki zawinęłam pod spód pokrywki i także przykleiłam.




ETAP III - Środek pudełka

Do dekoracji wnętrza potrzebne mi były: papierowy talerzyk, zdjęcie (zwykłe, wydrukowane na drukarce w czerni i bieli), kawałek folii samoprzylepnej, papierowe kwiatki (miałam takie gotowe w swoich zapasach).

Kwiatki to małe pojedyncze różyczki na drucikach, które ułożyłam w widoczny na zdjęciu splot - żeby mogły ozdobić jeden z rogów ramki, powstałej z papierowego talerzyka.

Najpierw zajęłam się ramką - docięłam rogi talerzyka, by je nieco złagodzić, zaokrąglić. Jego brzegi pomalowałam szarą farbą (ta samą, którą malowałam całe pudełko).



Ponieważ moje zdjęcie nie było wywoływanym, a jedynie wydrukowane na drukarce na zwykłym papierze, musiałam zadbać jakoś o jego trwałość. Postanowiłam zabezpieczyć je, pokrywając przezroczystą folia samoprzylepną.


Następnie docięłam zdjęcie, by wpasowało się w ramkę i wkleiłam je w nią. Aby nawiązać do czerwonego koloru wstążki i elementów pudełka, konturówką zrobiłam ramkę wokół zdjęcia.





Tak przygotowana fotografię wkleiłam z pomocą kleju na gorąco do wewnętrznej strony wieczka. Na koniec dokleiłam kwiatki w prawym dolnym rogu.


TADAM! I gotowe! Teraz tylko zapakować wszystko do środka :)

piątek, 9 października 2015

Najprostszy naszyjnik z filcu

Pierwowzór dzisiejszego bohatera powstał już kilka lat temu i przez ten czas zdążył się już zużyć. A że bardzo go lubię, postanowiłam wykonać mu sobowtóra :)

Do jego wykonania wykorzystałam 6 kolorowych filcowych pasków  o szerokości 12 mm i długości mniej więcej 21 cm. Wycięłam je z arkuszy filcu o formacie A4. Przydało się także trochę nitki, igła, nożyczki oraz "oczko" od haftki i czarny rzemyk do zawieszenia.


Pierwszy kolor zwinęłam w ślimaka i przeszyłam nitką, by później wisiorek nie rozchodził się na boki. Wykonując go po raz pierwszy nie zrobiłam tego i kilkakrotnie zdarzało się, że naszyjnik się "rozsypał", zwłaszcza, gdy trafił w ciekawskie małe łapki ;) Tak więc proponuje takie udoskonalenie go :)


Następnie zawijamy kolejne 4 kolory pasków. Za każdym razem po owinięciu do końca danego koloru, przeszywamy powstałe kółko nitką.


Przed zawinięciem ostatniego paska filcu (w moim przypadku czarnego) przyszywamy do kółka "oczko" w pozycji pokazanej na zdjęciu.



Ostatni, czarny pasek filcu docięłam tak, by dokładnie raz okalał powstałe z pozostałych kolorów kółko. Przyszyłam tak, by "schodził się" w miejscu "oczka.



Na koniec pozostało jedynie przewleczenie rzemyka przez tak powstałe "oczko".



Miłego noszenia ;)